“0-6 yaş tüm hayatımız boyunca en hızlı ve en yüksek öğrenme kapasitesine sahip olduğumuz dönemdir. Gelecekteki bizim temelleri bu dönemde atılmaktadır. Bu yüzden çocuklarımızın bu dönemde farklı gelişim alanlarını destekleyen uyarılara maruz kalması ve öğretilerin ihtiyaca göre tekrarlanması temelin sağlam atılmasını sağlamaktadır. Bu dönemdeki dokunuşlar ileride nasıl bir insan olacağımızı ve doğuştan sahip olduğumuz potansiyelin ne kadarına ulaşabileceğimizi belirler. Araştırmalar bu dönemde beyin gelişiminin yaklaşık %75-90’nının; kişilik gelişiminin yaklaşık %80’ninin tamamlandığını göstermektedir. Bu dönemin en güzel yanlarından biri çocuklarımıza doğru dokunuşlar yapıldığında herşeyi oyun oynarcasına ve zahmetsizce öğrenebilmeleridir. Buna dil gelişimi ve yabancı dil öğrenme kapasitesi de dahildir. Kısaca çocuklarımızın uzun vadede mutlu ve özgüvenli olmalarını istiyorsak okul öncesi eğitime çok değer vermemiz gerekir. Dünya Bankası araştırmaları okul öncesi eğitim ile kişi başı gelir arasında önemli bir doğrusal ilişki olduğunu göstermektedir.”
Funda Güngör Akpınar, Mi Casa Uluslararası Montessori Anaokulu ve Mutlu Panda Montessori Anaokulu Kurucusu

"Hayatın en önemli dönemi üniversite çalışmaları değil, doğumdan altı yaşa kadar olan süredir. Çünkü bu, bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa ettiği dönemdir. Sadece zeka değil, insanın tüm becerileri bu dönemde oluşur. Hiçbir yaşta çocuk, zekice bir yardıma, bu dönemde olduğu kadar ihtiyaç duymaz.”
Dr. Maria Montessori

0-3 yaş bir insanın tüm hayatı boyunca en çok ve en hızlı öğrendiği dönemdir. Dr. Maria Montessori bu dönemdeki çocukları "emici zihinler " olarak tanımlar.

"Beyin gelişiminin %90'ı 0-5 yaş aralığında tamamlanır."
Harvard University, Center on the Developing Child

"İlk 6 yaş toplumda fark yaratmak için en kritik dönemdir. Çocuklarla bu farkı yaratmak ancak oyunla mümkündür."
University of Cambridge

"0-6 yaş çocukların kendilerini inşa ettikleri dönemdir. Bu dönemdeki kritik gelişim evrelerinde çocuğa gerekli ve yeterli deneyimleri yaşama fırsatı sağlanırsa, üst düzeyde gelişim hızlı bir şekilde gerçekleşir."
Tim Seldin, Uluslararası Montessori Konseyi ve Vakfı Başkanı